مقاومت تاج خروس وحشی به علفکش های سولفونیل اوره

Amaranthus rudis male MA Kammerschleuse G10.jpg a

اخیرا در نشست های برگزار شده (در ایالت ایووا) شرکت کنندگان درباره شیوع مقاومت نسبت به گروه های مختلف علف کش مورد پرسش قرار گرفته اند. در این نظر سنجی، 60 درصد از کشاورزان وجود تاج خروس وحشی  Amaranthus rudis مقاوم نسبت به علف کش های سولفونیل اوره (مهار کننده های ALS) در مزارع خود را تایید نکردند و یا از وجود آن در مزارع خود مطمئن نبودند. شایان ذکر است، این علفکش ها شامل مواردی از قبیل نیکوسولفورون، مزوسولفورون، بن سولفورون متیل، سولفوسولفورون و تری بنورون متیل می باشد. در مقابل، نمایندگان شرکت ها تا حدودی از مقاومت نسبت به این دسته از علف کش ها آگاهی داشتند. 38 درصد از این کارشناسان، مقاومت نسبه به این سموم را گسترده و 42 درصد آن را محدود به مناطق قرنطینه می دانند. ولی هر دو گروه فوق بر این عقیده اتفاق نظر داشتند، که مقاومت نسبت به علف کش گلایفوزیت از گروه سولفونیل اوره شایع تر است.

گسترش مقاومت علفهای هرز به گلایفوزیت آگاهی مردم را در مورد پدیده مقاومت نسبت به علفکش ها افزایش داده است.

این نظرسنجی نشان می دهد، که بسیاری از افراد دست اندرکار در کشاورزی از تاریخچه علف های هرز مقاوم به علف کش در آیووا آگاه نیستند. علف کش های گروه سولفونیل اوره در اواسط دهه 1980 معرفی شد و در مزارع ذرت و سویا به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت. در اوایل دهه 1990، علفکش ایمازاتاپیر(Pursuit®) در بیش از 75 درصد از مزارع سویا آیووا استفاده شد. استقبال از این علف کش با توجه به طیف گسترده علف های هرز مورد کنترل و انعطاف پذیری در زمان بندی برنامه مبارزه بسیار بالا بود. در بین علف­های هرزی که به خوبی تحت کنترل درآمدند، تاج خروس A. rudis هم قرار داشت.

استفاده گسترده از علف کش های سولفونیل اوره در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه1990 باعث انتخاب سریع تاج خروس وحشی نسبت به علف کش های این گروه شد. اواسط دهه 1990 مقاومت نسبت به این علفکش ها چنان گسترده بود، که اساسا توصیه علف کش های مزبور برای این علف هرز متوقف شد. بررسی های میدانی در ایالت ایلینوی و آیووا نشان داده اند، که بیش از 90 درصد از بیوتیپ ها در برابر علف کش های این گروه مقاوم شده اند. از طرف دیگر، اطلاعات کافی در مورد میزان شیوع مقاومت نسبت به گلایفوزیت در ایالت آیووا در دست نیست، اما شواهد نشان می دهد، که تعداد مزارع دارای بیوتیپ تاج خروس وحشی مقاوم نسبت به گلایفوزیت کمتر از 20 درصد است. ما می دانیم که مقاومت به علفکش گلایفوزیت به سرعت در حال افزایش است.

فقدان کارآیی علف کش های گروه دو در برنامه های مدیریت تاج خروس وحشی یک استثنا نیست، بلکه نشان دهنده روندی است، که ممکن است در رابطه با سایر علف کش ها هم رخ دهد. برنامه های کنونی مدیریت علف های هرز، تقریبا به طور کامل بر روی علف کش ها تکیه می کنند. این وابستگی، ما را در موقعیتی قرار می دهد، که مقاومت در برابر بسیاری از گروه های علف کش به سرعت گسترش می یابد. به منظور کاهش تاثیر مقاومت، باید قدم هایی در جهت تناوب کاربرد گروه های مختلف علف کش برداشته شود، حتی الامکان سایر روش های مدیریتی تلفیق شود و استفاده از روش های زراعی که موجب افزایش رقابت محصول با علف هرز می شود، رایج گردند.

tell-iconsign نشانی : تهران، پونک، بلوار عدل شمالی، نبش فجر سوم، پلاک1/1
sign تلفن دفتر مرکزی: 45882-21(98+)

sign تلفن کارخانه:33592112-54(98+)
sign فکس : 44472781-21(98+)

sign کدپستی : 1476957733
sign پست الکترونیک:   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید